close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 4 maja 2017

  4 maja Nowozelandka Madeline Anderson skończyła 110 lat. To czyni z niej najstarszą obywatelkę Nowej Zelandii. Pani Anderson jest wnuczką jednego z pierwszych polskich osadników przybyłych do Nowej Zelandii.

  Ambasador RP Zbigniew Gniatkowski spotkał się z panią Madeline Anderson i złożył jubilatce najlepsze życzenia i gratulacje z tej wyjątkowej okazji.

  Pani Anderson urodziła się jako Madeline McKenzie Orłowski w Dunedin w 1907 roku. Była  najstarszą z czterech córek Johna Andrew Orłowskiego i jego żony Jane Robinson, która pochodziła ze Szkocji.

  John Orłowski urodził się w 1880 roku w małej osadzie Waihola niedaleko Dunedin, jako syn polskich imigrantów Augusta Józefa Orłowskiego (ur. 1840 r. w Gdańsku) i Franciszki Pauliny Annis (ur. 1849 r. w Tczewie). August i Franciszka wzięli ślub w 1869 r. w Godziszewie na Pomorzu i wyemigrowali, podobnie jak wielu innych polskich wczesnych osadników, przez Hamburg do Dunedin w 1872 roku. W 1899 roku August Orłowski wybudował kościół, który obecnie zlokalizowany jest w Broad Bay. Z kościołem tym związanych było wiele pokoleń Polonii w Otago i służy im do dziś.

  Historia polskiego osadnictwa w Nowej Zelandii sięga dziewiętnastego wieku. W październiku br. polska społeczność i Ambasada RP w Nowej Zelandii będą obchodzić 145. rocznicę przybycia pierwszych polskich osadników do Otago i Taranaki. Polacy pomagali w zakładaniu infrastruktury nowozelandzkich miast.

  Mrs_Anderson_2
  Mrs_Anderson_3

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: