close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 8 maja 2017

  7 maja ambasador Zbigniew Gniatkowski i konsul Agnieszka Kacperska wzięli udział w uroczystych obchodach święta Konstytucji 3 Maja w Auckland. Akademię przygotowało Stowarzyszenie Polaków w Auckland, którego prezesem jest Agnieszka Dawidowska.

  W swoim wystąpieniu ambasador Gniatkowski przypomniał historię Konstytucji 3 Maja, mówił także o polskim dziedzictwie kulturowym, obchodzonych w tym roku rocznicach oraz znaczeniu aktywności Polonii nowozelandzkiej w promowaniu Polski.

   

  Tekst wystąpienia

   

  Podczas uroczystości z udziałem kilkudziesięciu przedstawicieli środowiska polonijnego w Auckland, w tym m.in. obecnego konsula honorowego Bogusława Nowaka z małżonką, byłego konsula honorowego Jana Roya Wojciechowskiego z małżonką, ambasador Gniatkowski dokonał wręczenia Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi RP Pani Malwinie „Wisi” Schwieters, odznaczonej przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Nowej Zelandii.

   

  Na obchody święta Konstytucji 3 Maja złożyły się także występy zespołu muzyczno-teatralnego działającego od niedawna przy Domu Polskim w Auckland. Po uroczystości ambasador Gniatkowski spotkał się z przedstawicielami młodzieży polonijnej skupionymi w ramach „Young Polonia Talks”, nieformalnego stowarzyszenia stawiającego sobie za cel promocję Polski.

   

  Ponadto ambasador Gniatkowski rozmawiał z Panią Wandą Ellis, której książka wspomnieniowa „My Colourful Life” ukazała się w kwietniu br. nakładem wydawnictwa Quo Vadis w Nowej Zelandii. Wanda Ellis – podobnie jak Wisia Schwieters – należy do grupy „Dzieci z Pahiatua”.

  3_Maja_Aklnd_1
  3_Maja_Aklnd_2
  3_Maja_Aklnd_3
  3_Maja_Aklnd_4
  3_Maja_Aklnd_5
  3_Maja_Aklnd_6
  3_Maja_Aklnd_7

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: