close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 3 marca 2017

  Muzeum w Pahiatua, w wyniku współpracy z programem telewizyjnym "Heritage Rescue", zostało uroczyście otwarte, po krótkiej przerwie, w dniu 3 marca. Wśród zaproszonych gości byli członkowie środowisk polonijnych, w tym Dzieci z Pahiatua i ich rodziny, mieszkańcy Pahiatua, a także Ambasador RP Zbigniew Gniatkowski.

  Muzeum zostało zamknięte na pięć dni, gdy zespół "Heritage Rescue", wolontariusze i pracownicy muzeum ciężko pracowali  w celu unowocześnienia i powiększenia części Muzeum w Pahiatua poświęconej Polsce i losom polskich dzieci (tzw. Polish Room). W tym czasie też ekipa filmowa programu "Heritage Rescue" przeprowadzała rozmowy z Polakami, ich rodzinami oraz mieszkańcami regionu i nagrywała ich relacje i wspomnienia.

  W dniu 3 marca 2017 roku drzwi Muzeum w Pahiatua zostały ponownie otwarte dla zwiedzających, którzy mogli zobaczyć odnowiony „Pokój polski” z nowymi wystawami i unikalnymi pamiątkami lokalnej historii.

  Ambasador RP w swoim przemówieniu przypomniał historię polskich dzieci, które przybyły do Nowej Zelandii przez Syberię i Persję w 1944 roku.
  „Data 1 listopada 1944 roku na zawsze pozostanie ważną datą i kamieniem milowym w historii przyjaznych stosunków między naszymi narodami. Rząd Nowej Zelandii w czasie wojny - jako jeden z nielicznych gabinetów w tamtych czasach - odpowiedział pozytywnie na apel Polskiego Rządu na Uchodźstwie, o zapewnienie tymczasowego schronienia dla polskich sierot. Dzieciom, uratowanym od pewnej śmierci, jaka czekała je w obozach sowieckich, nie tylko oszczędzono dalszych cierpień wojennych, ale także ofiarowano nowy dom. My pamiętamy, że polskie dzieci zostały powitane gościnnie i serdecznie - w porcie w Wellingtonie, a zwłaszcza tu, w Pahiatua. W imieniu polskich władz, chciałbym przekazać serdeczne słowa podziękowania mieszkańcom Nowej Zelandii za pomoc zaoferowaną w trudnym czasie - powiedział polski ambasador.

   

  Dziękując za projekt, którego celem jest zachowanie pamięci o tym ważnym wydarzeniu w historii 44-letnich relacji dyplomatycznych między Polską a Nową Zelandią, ambasador powiedział: Chciałbym pogratulować Pani Brigid Gallagher i zespołowi Heritage Rescue, jak również Pani Gildzie i Panu Andrew McKnight z Muzeum w Pahiatua tej udanej i wartościowej inicjatywy. Dziękuję za Wasze wysiłki ukierunkowane na kultywację tej części spuścizny Pahiatua. Wierzę, że młodzi ludzie, reprezentowani dziś przez Tararua College, będą kontynuować tę ważną pracę.

  IMG_6118
  IMG_6124
  IMG_6127
  IMG_6130
  IMG_6133
  IMG_6134
  IMG_6135
  IMG_6136
  IMG_6138
  IMG_6142

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: