close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WSPÓŁPRACA KULTURALNA I DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

   

  Ambasada RP w Wellingtonie we współpracy z wieloma instytucjami nowozelandzkimi, m.in. New Zealand National Centre for Research on Europe, New Zealand Institute of International Affairs, New Zealand Reserve Bank, New Zealand Institute of Economic Research, Victoria University of Wellington, Auckland University, Canterbury University, Otago University, realizuje projekty w zakresie DYPLOMACJI PUBLICZNEJ.

   

  Organizowane są wykłady, seminaria, spotkania z gośćmi z Polski, podczas których przekazywana jest wiedza i prowadzone są dyskusje na temat współczesnej historii Polski, aktualnej sytuacji politycznej i gospodarczej.  

   

   

  Rok 2015 był bogaty w wydarzenia z zakresu dyplomacji publicznej. Na zlecenie Ambasady RP zrealizowany został film dokumentalny na temat polskich sierot syberyjskich „Dzieci z Pahiatua”. Ambasador RP wziął udział w licznych seminariach i prezentacjach, gdzie mówił o sukcesie polskiej transformacji w ramach 25. rocznicy zmian gospodarczych w Polsce (m.in. w Christchurch, Auckland i Królestwie Tonga).  Odsłonięta została także replika zabytkowej lampy  podarowanej przez miasto Sopot w symbolicznym geście solidarności z nowozelandzkim miastem Christchurch.

   

  Uroczyste odsłonięcie sopockiej lampy w Christchurch - grudzień 2015

   

  Ambasador RP o sukcesie polskiej transformacji  - grudzień 2015

   

  Prezentujemy film dokumentalny "Polish Children of Pahiatua - 70th Reunion"  - marzec 2015

   

  Ambasador RP podczas międzynarodowej konferencji w Christchurch o 25-leciu przemian w Polsce  - luty 2015

   

   

   

  W 2014 roku obchodzone były uroczystości związane z 70. rocznicą przybycia do Nowej Zelandii ponad 730-osobowej grupy polskich dzieci, sierot i półsierot wraz z opiekunami, zwanymi później Dziećmi z Pahiatua. Ten symboliczny gest przyjęcia młodych Polaków, którzy pokonali nadzwyczaj trudną drogę z północno-wschodniej Polski, przez Syberię i Persję uważany jest za jeden z zalążków relacji polsko-nowozelandzkich. W tym samym roku obchodziliśmy  pierwszą dekadę członkostwa Polski w Unii Europejskiej.       

   

   

  Dr Marco Sonzogni otrzymał odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej’"   - listopad 2014

   

  Z udziałem ponad pięciuset osób z całego świata odbyły się w Wellington obchody 70. rocznicy przyjazdu polskich sierot Dzieci z Pahiatua do Nowej Zelandii  - listopad 2014

   

  Mija pierwsza dekada członkostwa Polski w UE  - czerwiec 2014

   

  600 lat polsko - tureckich stosunków dyplomatycznych   - kwiecień 2014

   

  Dyskusja panelowa na temat sytuacji na Ukrainie  - marzec 2014

   

   

   

  2013 był rokiem 30-lecia zawarcia relacji dyplomatycznych między Polską a Nową Zelandią.  

   

  Polscy eksperci w dziedzinie konserwacji z wizytą w Nowej Zelandii  - grudzień 2013

   

  Projekt "Polskie ślady w Nowej Zelandii"  - czerwiec 2013

   

  Promocja polskiej gospodarki w Christchurch i uroczysta inauguracja bezpośrednich lotów NZ - PL  - kwiecień 2013

   

  Złoty Krzyż Zasługi dla Krzysztofa Pfeiffera  - marzec 2013

   

   

  W 2012 roku, na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu z wizytą studyjną w Nowej Zelandii przebywał były Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Wygłosił on wykłady na uniwersytetach w Christchurch, Wellington i Auckland, które dotyczyły miejsca Polski, jako ważnego członka Unii Europejskiej we współczesnym świecie, strategicznego partnerstwa Unia Europejska – USA oraz inicjatywy Partnerstwa Wschodniego.

   

  Wizyta Aleksandra Kwaśniewskiego w Nowej Zelandii - marzec/kwiecień 2012

   

  Obchody Roku Korczaka  - wrzesień 2012

   

   

  W 2011 roku miały miejsce wizyty Róży Thun, członkini Parlamentu Europejskiego oraz dziennikarzy TVP Sport w związku z mistrzostwami świata w Rugby. Również w 2011 roku, w związku z Prezydencją RP w Radzie UE, Ambasada RP w Wellingtonie zorganizowała wizyty studyjne do Polski:

  - w kwietniu wizyta studyjna dziennikarza nowozelandzkiego Tima Collinsa, wydawcy dwumiesięcznika International Business (www.in-business.co.nz), który adresowany jest do biznesu nowozelandzkiego oraz kręgów politycznych w Nowej Zelandii. T. Collinsowi towarzyszyła reporterka z kamerą, która podczas wizyty (Warszawa, Gdańsk, Łódź, Kraków, Wrocław) nakręciła film nt. Polski;
  - we wrześniu wizyta wicerektora ds. współpracy zagranicznej Victoria University of Wellington i wiceprezesa New Zealand Institute of International Affairs Prof. Roberto Rabela;
  - w listopadzie wizyta dyrektora New Zealand - European Union Centres Network i National Centre on Research for Europe Prof. Martina Hollanda.

   

  Rozpoczęcie polskiej prezydencji lokalnej  - luty 2011

   

  Wizyta Róży Thun w Nowej Zelandii  - marzec 2011

   

  Ulica Frasera w Warszawie  - czerwiec 2011

   

  Rozmowa z Lechem Wałęsą  - czerwiec 2011

   

  Polska Prezydencja w Radzie UE  -lipiec 2011

   

  Wizyta studyjna Prof. Roberto Rabel w Warszawie  -wrzesień 2011

   

  Ambasada RP wspiera Christchurch  -październik 2011

   

  Odznaczenie kulturalne dla Petera Wallsa  - listopad 2011

   

  Konferencja w Hamilton  - grudzień 2011

   

  Zakończenie polskiej prezydencji UE w Nowej Zelandii  - grudzień 2011

   

  W 2010 roku złożyli wizyty prof. Adam Budnikowski, rektor SGH, red. A. Lubowski, dr A. Gwiazda, red. A. Daszkiewicz, miesięcznik WINO, Jacek Kastelaniec, dyr. gen. Fundacji Muzeum Auschwitz-Birkeanu.

  W 2009 roku Nowa Zelandię odwiedzili prof. A.D. Rotfeld, b. Minister Spraw Zagranicznych RP, Paweł Świeboda, dyrektor DemosEuropa, Ryszard Holzer, Z. Hockuba, członek zarządu NBP, J. Foks, wicedyrektor PISM.

   

  W Nowej Zelandii w ramach DYPLOMACJI KULTURALNEJ realizowane są liczne projekty kulturalne - w zakresie muzyki, teatru, literatury, filmu, wystaw tematycznych i sportu i innych dziedzin.