close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 5 lipca 2011

  Minister Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski utworzył Konsulat RP w Christchurch kierowany przez konsula honorowego, Panią Diane Winsome Dormer. Uroczyste otwarcie Konsulatu miało miejsce w sobotę 2 lipca 2011 roku.

  Uroczystość zgromadziła lokalnych polityków, ludzi biznesu, przedsiębiorców oraz miejscową Polonię. Na uroczystości obecni byli także Ambasador Beata Stoczyńska z mężem.

  Diane Winsome Dormer

  Pani Winsome Dormer jest kobietą sukcesu. Jest ona założycielką i dyrektorem Independent Provedoring Co Limited - firmy obsługującej niezależne czartery statków rybackich, jak również kontenerowców, statków towarowych i statków wycieczkowych. Winsome Dormer zawsze była silnie zaangażowana w działalność polskich i ukraińskich flot rybackich w Nowej Zelandii poprzez umowy joint venture z tutejszymi przedsiębiorstwami rybackimi. Jest ona również mocno zaangażowana w zarządzanie zaopatrzeniem statków wypływających na Antarktydę, dla firm takich jak Aurora Expeditions, Orion Expeditions czy Quark Expeditions.

  Obecnie zatem, oprócz Ambasady RP w Wellington, istnieją dwa Konsulaty RP: w Auckland i Christchurch, oba kierowane przez konsulów honorowych. Przypominamy, że okręgiem konsularnym dla Konsulatu w Auckland jest wyspa północna (bez Wellington), a dla Konsulatu w Christchurch - wyspa południowa.

  Przy tej okazji chcielibyśmy  przypomnieć jakie są funkcje konsula honorowego:

  1.Działanie na rzecz rozwoju przyjaznych stosunków oraz współpracy gospodarczej, kulturalnej i naukowo - technicznej między Polską i Nową Zelandią;

  2.Sprawowanie opieki nad obywatelami polskimi, przebywającymi w okręgu konsularnym, a także nad statkami bandery polskiej oraz członkami załóg i pasażerami tych statków podczas ich pobytu w portach w okręgu konsularnym;

  3.Ochrona praw i interesów Polski w okręgu konsularnym;

  4.Propagowanie turystyki do Polski.

  Konsul honorowy nie zajmuje się sprawami poświadczania obywatelstwa polskiego, paszportami, wizami, potwierdzaniem dokumentów itp. Tymi wszystkim sprawami zajmuje się konsul zawodowy w Ambasadzie RP w Wellington.

  20110411KH%20Chrch
  Emilia & Weronika-1
  KH1
  Rising the Polish flag
  VIP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: