close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 3 listopada 2017

  W dniu 3 listopada 2017 roku w Pahiatua została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona tym, którzy przyczynili się do uratowania i przyjęcia w 1944 r. przez Nową Zelandię grupy 733 polskich dzieci, znanymi jako Dzieci z Pahiatua.

  Tablica, ufundowana przez Ambasadę RP w Wellingtonie i Polonię nowozelandzką, wyraża podziękowania dla Generała Władysława Andersa, Premiera Nowej Zelandii Petera Frasera i jego małżonki Janet, polskiego Konsula Generalnego w Wellingtonie Kazimierza Wodzickiego i jego małżonki Marii, a także wobec personelu, który się opiekował polskimi sierotami syberyjskimi i wobec mieszkańców miasteczka Pahiatua.

   

  Tablica została umieszczona w centrum Pahiatua, na głównej ulicy naprzeciwko Tararua District Council (Urzędu Miasta). W uroczystości – obok Ambasadora RP Zbigniewa Gniatkowskiego – uczestniczyli burmistrz powiatu Tararua Tracey Collis, b. Ambasador Nowej Zelandii w Polsce Wendy Hinton, ponad trzydzieścioro Dzieci z Pahiatua, mieszkańcy miasta Pahiatua i młodzież szkolna. Po wystąpieniach okolicznościowych goście zwiedzili lokalne muzeum, gdzie znajdują się pamiątki związane z obozem w Pahiatua.

   

  Przypadające w 73. rocznicę przybycia polskich dzieci syberyjskich do Nowej Zelandii odsłonięcie tablicy w Pahiatua było częścią Dni Dziedzictwa Polskiego w Nowej Zelandii. Tego samego dnia w Wellingtonie rozpoczął się drugi Festiwal Filmu Polskiego w kinie Roxy.

  Pahiatua_A
  Pahiatua_B
  Pahiatua_C
  Pahiatua_D
  Pahiatua_E
  Pahiatua_F
  Pahiatua_G
  Pahiatua_H
  Pahiatua_I
  Pahiatua_J
  Pahiatua_K
  Pahiatua_L
  Pahiatua_M
  Pahiatua_N
  Pahiatua_O
  Pahiatua_P
  Pahiatua_R
  Pahiatua_S
  Pahiatua_T
  Pahiatua_U
  Pahiatua_W
  Pahiatua_X

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: