close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • ARCHIWUM

 • Dr Zbigniew Hockuba z wizytą w Nowej Zelandii

  W dniach 15 - 19 grudnia 2009 r. wizytę w Nowej Zelandii złożył kolejny gość z Polski, dr Zbigniew Hockuba, członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego, profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Dr Hockuba wziął udział w międzynarodowej konferencji, organizowanej przez New Zealand Reserve Bank w Wellington. Spotkał się ponadto z przedstawicielami New Zealand Institute of Economic Research, New Zealand Treasury oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu.


  20 Rocznica Odzyskania Wolności i Upadku Komunizmu w Europie Środkowej

  Z okazji 20 rocznicy Odzyskania Niepodległości i Upadku Komunizmu w Europie Środkowej, Ambasada RP w Wellington przygotowała szereg wydarzeń upamiętniających czasy Solidarności, odbudowy demokracji, reform politycznych, gospodarczych i społecznych w Polsce. Pragniemy przypomnieć te wydarzenia tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób brali w nich udział oraz przedstawić je tym, którzy nie przeżyli ich osobiście:

  1. Wystawa fotograficzna "The Polish Way to Freedom" - w dniach 3-4 listopada 2009 r. w Grand Hall, Parliament Buildings w Wellington, a następnie w dniach 5 - 30 listopada 2009 r. w Rutherford House, Victora University w Wellington. W 2010 roku wystawa będzie pokazywana w Auckland, Christchurch i Dunedin;

  2. Udział dziennikarza z Polski Ryszarda Holzera w Międzynarodowej Konferencji "Europe Twenty Years After the fall of the Berlin Wall: Overcoming East and West", która odbyła się w dniach 3 - 4 listopada 2009 roku w Grand Hall, Parliament Buildings w Wellington. Ryszard Holzer znany publicysta poprowadził panel pt.  The Strength of the Legacy of Communism;

  3. Dnia 6 listopada 2009 r. w Auckland University Ryszard Holzer poprowadził seminarium zorganizowane  we współpracy z  Depratmentem Studiów Politycznych Auckland University oraz New Zealand Institute of International Affairs zatytułowane: "20 Rocznica Odzyskania Niepodległości i Upadku Komunizmu w Europie Środkowej" ;

  4.  Koncerty muzyczne:

  22 października 2009 roku o godz. 7.30 pm. w Wellington Town Hall koncert polsko - niemieckiego duetu fletowo- gitarowego Duo Artus przygotowany we współpracy dwóch Ambasad - Ambasady Polskiej i Niemieckiej. 

  oraz cykl koncertów SMP Ensemble " Podróże - Journeys, a Polish Music Extravaganza"   1 listopada 2009 roku w Wesley Church, Taranaki St.  o godz. 7.00 pm. 6 listopda 2009 roku w Adam Concert Room, VUW, godz. 7.00 pm. 7 listopada 2009 roku St. Andrew's, the Terrace, godz. 7.30 pm.

  Polska Droga do Wolności

  W dniach 3-4 listopada 2009 r. w Grand Hall, Parliament Buildings w Wellington, a następnie w dniach 5 - 30 listopada 2009 r. w Rutherford House, Victora University w Wellington pokazana została wystawa fotograficzna "The Polish Way to Freedom" . Przedstawiono kilkadziesiąt fotografi z lat osiemdziesiątych poprzedniego stulecia dokumentujących ważne wydarzenia z polskiej drogi do wolności. Wśród zdjęć znalazły się m.in.się dramatyczne obrazy strajkujących robotników czy też pacyfikacji zamieszek oraz portrety bohaterów tamtych czasów.

  W 2010 roku wystawa będzie pokazywana jeszcze w Auckland, Christchurch i Dunedin.


  Udział dziennikarza z Polski Ryszarda Holzera w Międzynarodowej Konferencji

  Dziennikarz z Polski Ryszard Holzer wziął udział w Międzynarodowej Konferencji "Europe Twenty Years After the fall of the Berlin Wall: Overcoming East and West" , która odbyła sie w dniach 3 - 4 listopada 2009 roku w Grand Hall, Parliament Buildings w Wellington. Ten znany publicysta poprowadził panel pt.  "The Strength of the Legacy of Communism" .

  Dnia 6 listopada 2009 r. w Auckland University Ryszard Holzer poprowadził także seminarium zorganizowane  we współpracy z  Depratmentem Studiów Politycznych Auckland University oraz New Zealand Institute of International Affairs zatytułowane: "20 Rocznica Odzyskania Niepodległości i Upadku Komunizmu w Europie Środkowej"


  Koncerty Zespołu SMP

  W związku z nadchodzącymi obchodami 65 rocznicy przybycia do Nowej Zelandii Polskich Dzieci (tzw. Dzieci z Pahi atua) oraz 20 rocznicy końca Zimnej Wojny zespół SMP (dyr. Andrzej Nowicki) zaprezentował serię wzruszających koncertów. W repertuarze znalazła się muzyki polska oraz premiery nowych utworów kompozytorów nowozelandzkich zainspirowane powyższymi wydarzeniami. Na scenie pojawiła się orkiestra smyczkowa, zespoły kameralne i soliści.

  Więcej informacji pod www.smpensemble.com


  Koncert Duo Artus

  Ambasada Polski i Ambasada Niemiec zorganizowały koncert duetu fletowo-gitarowego Duo Artus, który odbył się 22 października 2009 o godzinie 19:30 w Ilott Theatre w Wellington. To muzyczne wydarzenie uczciło przyjaźń pomiędzy naszymi krajami dwadzieścia lat po upadku Muru Berlińskiego i pierwszych demokratycznych wyborach w Polsce.

  Krzysztof Kaczka (flet) i Perry Schack (gitara) zagrali 22 października 2009 o godzinie 19:30 (7:30pm) w Ilott Theatre w Wellington.

  Więcej szczegółów znajduje się tutaj .


  70 Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej

  W dniach 22-25 Września 2009 r. w Nowej Zelandii wizytę złożył profesor Adam Daniel Rotfeld, były Minister Spraw Zagranicznych RP, ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego. Odwiedził Wellington i Christchurch.

  Jest to ważny projekt realizowany przez Ambasadę, wpisujący się w obchody 70 Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej.

  Pan Profesor wygłosił wykłady na temat: „70 Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej; Polska między Rosją i Niemcami. Pakt Mołotow - Ribentrop" 23 września 2009 r. na Victoria University w Wellington oraz 24 września 2009 r. na Canterbury University w Christchurch.

  Fotorelacja z wykładu i spotkania z Polonią w Wellington.

   

  70 Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej jest obchodzona bardzo uroczyście w Polsce. W uroczystościach dnia 1 września 2009 r. w Gdańsku wzięła udział przedstawicielka rządu Nowej Zelandii  Minister Judith Collins .


  Misja Handlowa

  W dniach 29 września - 4 października 2009 r. Krajowa Izba Gospodarcza zawitała do Nowej Zelandii z misją handlową. Poniżej znajduje się folder prezentujący promowane przedsiębiorstwa.

  program


  Minister Judith Collins w Polsce

  Przedstawicielka rządu Nowej Zelandii Minister Judith Collins przybyła do Polski w związku z obchodami 70 Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej.

  W planach odwiedzin znalazły się m.in. złożenie wieńca na Cmentarzu Obrońców Westerplatte, spotkanie z wicepremierem Grzegorzem Schetyną oraz wizyta w Komendzie Głównej Policji w Warszawie. Obszerniejsze relacje z tych wydarzeń znajdują się na stronach MSWiA oraz polskiej Policji.


  5 Rocznica Członkostwa Polski w Unii Europejskiej

  Dla uczczenia 5 Rocznicy Członkostwa Polski w Unii Europejskiejdo Nowej Zelandii przyjeżdża Paweł Świeboda, dyrektor polskiego biura DemosEuropa (www.demoseuropa.eu).

  W dniach 1 - 19 września 2009 roku P. Świeboda odwiedzi Wellington, Dunedin i Christchurch.  Będzie miał cykl wykładów na Victoria University of  Wellington, University of Otago oraz University of Canterbury dotyczących zarówno członkostwa Polski w Unii Europejskiej, jak i problematyki związanej z funkcjonowaniem UE.

  Dnia 31 sierpnia 2009 roku w Instytucie Stosunków Międzynarodowych NZ w Wellington P. Świeboda wygłosił wykład Poland and the Sleeping Beauty of European Integration, 1989-2019. Został on zorganizowany przez NZIIA, NZEUCN, VUW oraz MFAT. Zachęcamy do zapoznania się z treścią wykładu.

  Dnia 1 września 2009 roku o godzinie 18.00 (6pm) w Domu Polskim w Wellington odbyło się spotkanie Pawła Świebody z Polonią. Poniżej fotoreportaż z wykładu  i powyższego spotkania.

   

  Ambasada RP w Wellington zaprasza również na wykład "Europe in the global order: is G3 an option?" w ramach European Union Centres Network Online Seminar, który odbędzie się 16 września 2009 r. w godzinach 14:00 - 15:00 (2pm-3pm) w Virtual Europe Room, NCRE, University of Canterbury w Christchurch

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: