close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • GALERIA MULTIMEDIALNA

 • 13 czerwca 2016

  Zapraszamy do obejrzenia wystawy Cichociemni. The Silent and Unseen w polsko-angielskiej wersji językowej, przygotowanej przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej im. płk. dypl. Mariana Porwita we współpracy z Departamentem Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ.

  75 lat temu, 12 lutego, z Wielkiej Brytanii wystartował samolot z pierwszą ekipą cichociemnych, którzy zostali zrzuceni na terenie okupowanej Polski. W sumie do grudnia 1944 roku drogą lotniczą wysłano do kraju 316 polskich żołnierzy. Pełniąc służbę w szeregach ZWZ-AK cichociemni stali się elitą Polski Walczącej.

   

  Cichociemni, czyli żołnierze polscy szkoleni w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych (dywersji, sabotażu, wywiadu, łączności i prowadzenia działań partyzanckich), wysyłani byli do okupowanej Polski początkowo z Wielkiej Brytanii, a następnie, od końca 1943 r., z bazy we Włoszech. Wszyscy byli ochotnikami.

   

  Organizacją przerzutów zajmowała się polska sekcja brytyjskiego Kierownictwa Operacji Specjalnych SOE (Special Operations Executive) wspólnie z Oddziałem VI Sztabu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, odpowiedzialnym za łączność z Komendą Główną ZWZ-AK.

  (za: http://dzieje.pl/aktualnosci/cichociemni-elita-polski-walczacej)

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: