close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 4 listopada 2018

  Zapraszamy do zapoznania się z listem Ambasadora RP Zbigniewa Gniatkowskiego adresowanym do organizacji polonijnych i Polonii w Nowej Zelandii.

  Szanowni Państwo,

   

  Miesiąc listopad - z racji na przypadającą 11 listopada setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości - jest okresem kulminacji tych obchodów. Także w Nowej Zelandii już od kilku miesięcy wspólnie świętujemy to ważne dla wszystkich Polaków wydarzenie – poprzez koncerty, wystawy, pokazy filmów i uroczystości okolicznościowe.

   

  Najważniejszym elementem obchodów była bez wątpienia wizyta oficjalna Głowy Państwa Polskiego i spotkania z Polakami przybyłymi do Auckland i Wellington z różnych zakątków Nowej Zelandii. To w czasie wizyty państwowej Prezydent Rzeczypospolitej zainaugurował skwer Polskich Dzieci w centrum Wellington, kładąc silny akcent na przyjaźń i partnerstwo polsko-nowozelandzkie w roku Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ponadto Prezydent A. Duda wraz z Gubernator Generalną P. Reddy odwiedzili wystawę poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Ekspozycję w Muzeum Auckland przygotowała nasza Ambasada.

   

  Także nasze przyjęcie oficjalne z okazji Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja na Uniwersytecie Wiktorii koncentrowało się na obchodach Niepodległej. W maju Ambasada, wspólnie ze środowiskiem polonijnym, przygotowała występy polskiego pianisty R. Łuszczewskiego. Z kolei w Auckland i Wellington pokazywaliśmy wystawy nt. Żegoty – Rady Pomocy Żydom oraz nt. Armii Andersa. Dodatkowo w Muzeum Te Manawa w Palmerston North w maju przypomnieliśmy wystawę poświęconą Polish Army League. Nieco wcześniej, w kwietniu, w Wellington odbyła się specjalna edycja Festiwalu Filmu Polskiego zorganizowanego przy wsparciu instytucji z Polski.

   

  Już wkrótce Stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości będziemy świętować wraz ze środowiskiem polonijnym oraz przedstawicielami władz i instytucji lokalnych w Christchurch 9 listopada. Następnie w Auckland – 29 listopada w Domu Europy. Dobrą okazją będzie także międzynarodowy kiermasz bożonarodzeniowy organizowany przez Stowarzyszenie Polaków w Wellington 17 listopada, podobnie jak to było wcześniej, 6-7 października, w czasie Festiwalu Polskiego i obchodów 65-lecia Szkoły Polskiej w Wellington.

   

  Jednocześnie gorąco zachęcam do uczestnictwa w innych wydarzeniach organizowanych w listopadzie. 19 listopada w Bibliotece Narodowej w Wellington zaprezentujemy jeszcze jedną ciekawą wystawę pt. „Kobiety Niepodległości”. Wydarzenie to będzie połączone z seminarium z udziałem kobiet, które przeżyły Syberię i Holokaust. Dzień później 20 listopada w Sound and Vision odbędzie się pokaz filmu „Azyl”. Więcej informacji znajdą Państwo w załączonych materiałach informacyjnych. Serdecznie zapraszam.

   

  Oczywiście niniejsze podsumowanie nie obejmuje wszystkich wydarzeń organizowanych w Nowej Zelandii w roku obchodów Niepodległej. Niemniej chciałbym w tym miejscu podziękować Państwu – organizacjom i wszystkim z osobna – za ogromny wspólny wysiłek organizacyjny, często finansowy, za poświęcony czas i za liczny udział w tych licznych wydarzeniach. Dziękuję Państwu za wszystkie inicjatywy i za wsparcie, za wspaniałe świadectwo polskości.

   

  Zbigniew Gniatkowski, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Nowej Zelandii

  Tagi: #PL100

  Seminar1
  Seminar2
  Zookeepers_Wife

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: