close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 14 marca 2016

  Polska artystka NeSpoon, specjalizująca się w sztuce murali i ceramiki, na przełomie lutego i marca 2016 roku przebywała w Nowej Zelandii aby uczestniczyć w projekcie "Biała Noc w Remuera" w Auckland. Celem wizyty było ozdobienie budynków w Auckland i Dunedin charakterystycznym dla artystki koronkowym wzorem.

  NeSpoon do Nowej Zelandii przybyła wraz z Marcinem Rutkiewiczem. Oboje są współautorami albumu Polski Outdoor, Polski Street Art, Między anarchią a galerią, będącego niemal kompletnym opisem polskiego street artu, z tysiącem ilustracji dokumentujących sztukę ulicy. Autorzy diagnozują w  nim zjawisko, omawiają granice gatunku, przybliżają uliczne style i techniki twórcze oraz ich genezę (np. mural, szablon, instalacje i obiekty, vlepka, writing, street logo, graffiti abstrakcyjne, fotorealistyczne czy kolejowe), prezentują sylwetki i prace kilkudziesięciu artystów. M. Rutkiewicz jest także współautorem publikacji Graffiti w Polsce 1940-2010.

   

  Program pobytu NeSpoon obejmował Dunedin oraz Auckland.

  W Dunedin artystka pracowała nad projektem na ścianie budynku przy 97 Moray Place. Spotkała się także z lokalną polską społecznością oraz, wraz z Marcinem Rutkiewiczem, wzięła udział w seminarium na temat kobiecego akcentu w sztuce ulicznej oraz graffiti na polskich ulicach (przegląd z lat 1940-2010) w Dunedin School of Art. 

   

  W Auckland NeSpoon ozdobiła ścianę jednego z budynków w dzielnicy Remuera. Wzięła udział, jako jedna z czołowych artystów zagranicznych, w projekcie White Night in Remuera, który realizowany był w ramach Auckland Arts Festival i odbył się 12 marca.

   

  Oładka marcowego wydania magazynu The Hobson dystrybuowanego w centralnych dzielnicach Auckland;

  zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości Jillian de Beer, kurator White Night in Remuera

  Praca NeSpoon na ścianie Vicky One w Remuera, Auckland
  Praca NeSpoon na ścianie Vicky One w Remuera, Auckland
   Ściana budynku przy 97 Moray Pl w Dunedin w wykonaniu NeSpoon
  Ściana budynku przy 97 Moray Pl w Dunedin w wykonaniu NeSpoon

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: