close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 31 sierpnia 2016

  29 sierpnia 2016 r. w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku przedstawiciele Polski i Tonga podpisali Wspólny Komunikat o Nawiązaniu Stosunków Dyplomatycznych między Rzecząpospolitą Polską i Królestwem Tonga.

  W imieniu rządu Królestwa Tonga Komunikat podpisał ambasador Mahe’uli’uli Sandhurst Tupouniua, Stały Przedstawiciel Królestwa Tonga przy Narodach Zjednoczonych. W imieniu rządu Rzeczypospolitej Polskiej Komunikat podpisał ambasador Bogusław Winid, Stały Przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku.

   

  Komunikat wszedł w życie z dniem podpisania. Obecnie Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze wszystkimi państwami NZ.

   

  Polska w ciągu ostatnich dwóch lat nawiązała formalne relacje dwustronne z Nauru, Kiribati, Mikronezją i Tuvalu. Te państwa wyspiarskie z regionu Pacyfiku są szczególnie narażone na negatywne skutki zmian klimatu. Dlatego istotna jest współpraca z nimi na forum ONZ, w tym w ramach realizacji nowej Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030.

   

  W 1939 r., po agresji Niemiec na Polskę, Królestwo Tonga było jednym z pierwszych państw, które wypowiedziały Niemcom wojnę. Następnie w ramach publicznej zbiórki pieniędzy społeczeństwo Tonga ufundowało dwa myśliwce Spitfire. Na czele Królestwa stała wówczas królowa Sālote Tupou III.

   

  (za: www.nowyjorknz.msz.gov.pl)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: