close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 17 kwietnia 2015

  Marszałek Sejmu Radosław Sikorski spotkał się z przewodniczącym Izby Reprezentantów Nowej Zelandii Davidem Carterem. Politycy rozmawiali m.in. o możliwościach pogłębienia relacji łączących oba kraje, w tym o perspektywach wzmocnienia wymiany handlowej oraz rozwoju współpracy Polski i Nowej Zelandii w zakresie zwiększenia innowacyjności rolnictwa.

  Wśród nowych płaszczyzn współdziałania, omawianych przez Radosława Sikorskiego  i Davida Cartera podczas potkania w dniu 16 kwietnia 2015r., były też ”zielone technologie”. Marszałek Sejmu wspomniał, iż w tych dniach, w targach Go Green Expo w Auckland w ramach misji handlowej GreenEvo bierze udział kilkanaście polskich firm m.in. z sektora energii odnawialnej. Podczas spotkania  poruszono również kwestię bezpieczeństwa energetycznego, dywersyfikacji dostaw energii oraz ochrony środowiska poprzez ograniczanie emisji gazów cieplarnianych. Rozmowy były też poświęcone funkcjonowaniu programu „Zwiedzaj i pracuj”, umożliwiającego młodzieży z obu krajów spędzenie wakacji w Nowej Zelandii lub w Polsce w połączeniu z legalną pracą zarobkową.

  Tematem spotkania marszałka Sikorskiego i przewodniczącego Cartera był również konflikt na Ukrainie i jego skutki, przyczyny agresywnej polityki Rosji oraz zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego, jakie swoimi działaniami stwarza ten kraj. Rozmówcy poruszyli także kwestię ograniczonej skuteczności sankcji nałożonych na Rosję. Odnieśli się też do potrzeby usprawnienia funkcjonowania Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz podkreślali wzajemne wsparcie w ramach dyplomacji parlamentarnej, m.in. w kontekście starań Polski o niestałe członkostwo w tym gremium w latach 2018-2019.

  Ponadto, rozmówcy nawiązali do historii dzieci z Pahiatua – grupy blisko 800 polskich sierot uratowanych z syberyjskiej zsyłki, które w 1944 r. przybyły do Nowej Zelandii na zaproszenie tamtejszego rządu. Marszałek Sikorski złożył na ręce przewodniczącego Cartera podziękowania za pomoc udzieloną naszym rodakom i poszanowanie ich tożsamości kulturowej. W zeszłym roku parlamenty obu krajów podjęły specjalne uchwały w celu uczczenia 70. rocznicy przybycia polskich dzieci do Nowej Zelandii.

   

  za: http://marszalek.sejm.pl/

  fot. Paweł Kula

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: