close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 13 października 2014

  "1 listopada 2014 r. mija 70. rocznica przybycia do Pahiatua w Nowej Zelandii na zaproszenie premiera Petera Frasera ponad 800-osobowej grupy osieroconych dzieci i ich opiekunów uratowanych z syberyjskiej zsyłki" przypomina przyjęta w ostatni piątek jednogłośnie uchwała.

  W dokumencie Sejm wyraża wdzięczność rządowi oraz obywatelom Nowej Zelandii, która okazała pomoc Polakom w czasie, kiedy jej najbardziej potrzebowali.

  Uchwała przypomina też o wsparciu Nowozelandczyków dla polskich emigrantów, którzy przybyli do Nowej Zelandii w latach 1981-1989. – Za życzliwość i gościnność okazywaną Polakom pozostaną na zawsze w naszej pamięci – czytamy w uchwale.

   

   

   

  UCHWAŁA

   

  Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 października 2014 r. w sprawie upamiętnienia 70. rocznicy przybycia do Nowej Zelandii polskich dzieci i ich opiekunów

   

  Dnia 1 listopada 2014 r. mija 70. rocznica przybycia do Pahiatui w Nowej Zelandii na zaproszenie premiera Petera Frasera ponad 800-osobowej grupy osieroconych polskich dzieci i ich opiekunów uratowanych z syberyjskiej zsyłki.

   

  Nowozelandczycy wspierali Polskę również w innym dramatycznym momencie.

   

  W latach 1981–1989 w Nowej Zelandii znalazło swoje miejsce na ziemi prawie 300 polskich emigrantów.

   

  Za życzliwość i gościnność okazywaną Polakom pozostaną na zawsze w naszej pamięci.

   

  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przypominając te piękne karty w historii stosunków Polski i Nowej Zelandii, wyraża wdzięczność rządowi oraz obywatelom Nowej Zelandii, która okazała pomoc Polakom w czasie, kiedy jej najbardziej potrzebowali.

   

   

  MARSZAŁEK SEJMU

  / – / Radosław Sikorski

   

   

   

   

  fot. Krzysztof Białoskórski

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: