close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 2 sierpnia 2016

  W dn. 24-31 lipca w największych miastach Nowej Zelandii odbyły się lokalne obchody Światowych Dni Młodzieży.

  Obchody w Auckland, Christchurch i Wellington miały charakter religijny i kulturalny. W spotkaniach tych licznie uczestniczyła młodzież katolicka. W nowozelandzkich obchodach ŚDM wzięli udział Amb. Zbigniew Gniatkowski z małżonką, polscy konsulowie honorowi Bogusław Nowak i Winsome Dormer oraz przedstawiciele środowisk polonijnych. W swoich wystąpieniach Ambasador RP nawiązywał m.in. do ŚDM, które odbyły się w Częstochowie w 1991 r., i przypomniał, że przed 30 laty, w 1986 r., polski Papież Św. Jan Paweł II, twórca ŚDM, przybył z wizytą apostolską do Nowej Zelandii (podarował wówczas kopię Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która obecnie znajduje się w katedrze Św. Patryka w Auckland).

   

   

  Ocenia się, że do Polski pojechało z Nowej Zelandii ok. 110 osób (wyjazdy koordynowane przez diecezje), ponadto osoby indywidualne i Nowozelandczycy z pochodzeniem polskim, którzy udział w ŚDM połączyli z wizytą u swoich rodzin w Polsce.

   

  AUCKLAND

   

  26 czerwca – Katedra Św. Patryka

   

  Msza św. z uroczystym pożegnaniem pielgrzymów z Auckland udających się do Krakowa. Msza w jęz. maoryskim (Māori Miha). Udział Ambasadora RP, konsula honorowego i środowiska polonijnego.

   

  24 lipca - Katedra Św. Patryka

   

  Msza św. z okazji obchodów Światowych Dni Młodzieży. Udział Ambasadora RP, konsula RP, konsula honorowego i środowiska polonijnego. Msza św. koncelebrowana przez ks. Prałata Bernarda Kiely i ks. Przemysława Karasiuka, prowincjała Księży Chrystusowców z Canberry.

   

  24 lipca - Raye Freedman Arts Centre

   

  Koncert Orkiestry Kameralnej z Auckland pod batutą Petera Scholesa z udziałem polskiej flecistki Adrianny Lis. Koncert pod patronatem Ambasady RP w Nowej Zelandii. W programie m.in. utwór W. Lutosławskiego.

   

  30-31 lipca - Światowe Dni Młodzieży Auckland

   

  Wydarzenie Spirit in the City z udziałem ok. 1200 osób, w tym przedstawicieli środowiska polonijnego.

   

  CHRISTCHURCH

   

  29-31 lipca - Światowe Dni Młodzieży Christchurch, spotkanie ok. 250 uczniów szkół katolickich z Wyspy Południowej. Kilkudniowe obchody zorganizowały szkoły katolickie Marian College i Catholic Cathedral College w Christchurch. Program obejmował m.in. bezpośrednią transmisję uroczystości z Polski z udziałem Papieża Franciszka. Ambasada RP i środowisko polonijne w Christchurch były partnerami wydarzenia (wystąpienie Ambasadora RP, prezentacje i filmy o Polsce, nauka polskich tańców ludowych, dystrybucja materiałów promocyjnych ŚDM z Krakowa).

   

  WELLINGTON

   

  31 lipca - Katedra Najświętszego Serca - Światowe Dni Młodzieży Wellington

   

  Msza św. koncelebrowana przez Kardynała Johna Dew, Arcybiskupa Wellingtonu. Udział Ambasadora RP, konsula RP i środowiska polonijnego.

  NZ SDM 1
  NZ SDM 2
  NZ SDM 3
  NZ SDM 4
  NZ SDM 5
  NZ SDM 6
  NZ SDM 7

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: