close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 21 marca 2014

  - 40. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych, która przypadła w 2013 r. stanowi dobry grunt dla nawiązania bliższej i częstszej współpracy na wysokim szczeblu między naszymi krajami - powiedział minister Radosław Sikorski podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Nowej Zelandii, Murray’em McCully. Szef dyplomacji Nowej Zelandii gościł w Warszawie 20 marca na zaproszenie ministra Sikorskiego.

  Głównym tematem spotkania ministrów była współpraca Polski i Nowej Zelandii na forach wielostronnych i podkreślenie znaczenia ważnych dla obu krajów rocznic, przypadających w tym roku. - Pamiętamy o okazanej nam przez Nową Zelandię przyjaźni w czasie II wojny światowej, kiedy tej przyjaźni potrzebowaliśmy – podkreślił szef polskiej dyplomacji, nawiązując do przypadających w tym roku: 70. rocznicy bitwy pod Monte Cassino i Powstania Warszawskiego. Minister Sikorski przypomniał także o historii przybycia do Nowej Zelandii dużej grupy polskich sierot wojennych, którym Nowa Zelandia udzieliła schronienia i otoczyła opieką („dzieci z Pahiatua”). - Nowa Zelandia była jedynym krajem, który nie tylko przyjął polskie dzieci w okresie wojny, lecz pomógł im zachować swoją tożsamość narodową - zaznaczył minister.

   

  W trakcie rozmów szefowie dyplomacji Polski i Nowej Zelandii zwrócili uwagę na bardzo dobre relacje polityczne łączące obydwa kraje i podkreślili rosnące znaczenie wymiany handlowej we wzajemnych stosunkach. Ministrowie rozmawiali również o bliskiej perspektywie podpisania umowy o koprodukcji w obszarze kinematografii, współpracy naukowej i rosnącej wymianie turystycznej.

   

  Ważnym tematem spotkania była także kwestia udziału specjalistów z Polski w odbudowie zniszczonego w 2010 r. w wyniku trzęsienia ziemi nowozelandzkiego miasta Christchurch. – Polskie firmy i eksperci budowlani są zainteresowani uczestnictwem w odbudowie tego miasta. Nasi konserwatorzy, inżynierowie i architekci są jednymi z najlepszych specjalistów na świecie w tej dziedzinie – powiedział minister Sikorski.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  MRSMCC1
  MRSMCC2
  MRSMCC3
  MRSMCC5
  MRSMCC6

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: