close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 27 czerwca 2014

  W dniach 21 – 26 czerwca 2014 roku oficjalną wizytę w Nowej Zelandii złożył Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz wraz z delegacją Senatu RP, wicemarszałkiem Stanisławem Karczewskim, senator Andrzejem Personem, senator Jadwiga Rotnicką, minister Ewą Polkowską i dyrektorem Arturem Kozłowskim. Wizyta obejmowała Queenstown, Christchurch i Wellington.

  Podczas spotkań w Christchurch, z burmistrz miasta Lianne Dalziel i przedstawicielami Canterbury Earthquake Recovery Authority, podejmowano dyskusje na temat zniszczeń miasta po trzęsieniu ziemi w lutym 2011 roku oraz planów odbudowy, w kontekście zaangażowania polskich specjalistów, architektów i konserwatorów. Na Uniwersytecie Canterbury, w National Centre on Research for Europe odbyły się uroczystości poświęcone 25. rocznicy Wolnej Polski. Pokazana została wystawa fotograficzna „The Polish Way to Freedom”, miało miejsce odsłonięcie tablicy poświęconej Lechowi Wałęsie w ramach projektu „Polish Trails in New Zealand” oraz jedna z sal wykładowych nazwana została „Solidarność Room”. Spotkanie odbyło się w gronie kadry profesorskiej i studentów Uniwersytetu Canterbury, przedstawicieli władz oraz instytucji pozarządowych oraz licznie zgromadzonej Polonii. Po uroczystości na Uniwersytecie konsul honorowa z małżonkiem wydali przyjęcie na cześć Marszałka i polskiej delegacji. W Christchurch ponadto goście zostali zaproszeni do Międzynarodowego Centrum Antarktycznego, gdzie zapoznali się z polityką Nowej Zelandii wobec zasobów i bogactw Antarktyki.

   

  W Wellington Marszałek Borusewicz wraz z delegacją spotkali się z Przewodniczącym Parlamentu Nowej Zelandii Davidem Carterem, Ministrem Kultury Chrisem Finlaysonem, członkami Grupy Nowozelandzko-Polskiej, Komisją Spraw Zagranicznych, Obrony i Handlu oraz Komisją ds. Rynku. Tematy rozmów obejmowały m.in. sytuację wewnętrzną polityczna i gospodarczą Polski, w kontekście 10 lat członkostwa w Unii Europejskiej i 10 lat w NATO oraz Nowej Zelandii, przed wyborami we wrześniu 2014 roku. Marszałek poinformował przedstawicieli nowozelandzkiego Parlamentu o sytuacji w Europie Wschodniej, na Ukrainie i Rosji, a także o priorytetach polityki bezpieczeństwa energetycznego Polski. Strona nowozelandzka podzieliła się swoimi ocenami sytuacji w regionie Azji i Pacyfiku, w tym Chinach oraz krajach wyspiarskich Południowego Pacyfiku. W Wellington odbyło się także spotkanie w Komisji Wyborczej, gdzie delegacja zapoznała się z systemem wyborczym Nowej Zelandii.

   

  Wizyta delegacji Senatu rozpoczęła obchody 70. rocznicy przybycia do Nowej Zelandii polskich sierot syberyjskich Dzieci z Pahiatua. Marszałek i Senatorowie złożyli wieniec pod tablica Dzieci z Pahiatua na nabrzeżu wellingtońskim. Odbyło się także spotkanie z członkami Komitetu Organizacyjnego obchodów rocznicowych w październiku/listopadzie 2014 roku. Marszałek Borusewicz zapowiedział wizytę przedstawiciela Senatu na obchodach Rocznicy. Delegacja spotkała się także w Christchurch i Wellington z dziećmi, rodzicami i nauczycielami polskiej szkoły.

  SenatCh1
  SenatCh6
  SenatCh7
  SenatCh8
  SenatCh3
  SenatCh2
  SenatCh4
  SenatCh5
  SenatCh10
  SenatWg3
  SenatWg2
  SenatWg1

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: