close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 24 sierpnia 2018

  Od spotkania Prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy w Auckland z Gubernator Generalną Patsy Reddy i Małżonkiem Davidem Gascoignem w dniu 22 sierpnia 2018 roku rozpoczęła się pierwsza oficjalna wizyta polskiej Pary Prezydenckiej w Nowej Zelandii. Prezydent RP odbył rozmowy polityczne, ekonomiczne oraz spotkał się z Polonią.

  Przebywający z wizytą w Nowej Zelandii Prezydent RP spotkał się także z Premier Jacindą Ardern. Na wspólnej konferencji prasowej, która odbyła się po rozmowach dwustronnych, Andrzej Duda poinformował, że jednym z tematów spotkania była współpraca gospodarcza, także w kontekście rozpoczętych negocjacji między Nową Zelandią a Unią Europejską na temat umowy o wolnym handlu.

   

  - Rozmawialiśmy o tej kwestii, także w kontekście Brexitu, bo trzeba pamiętać, że w momencie, kiedy Wielka Brytania wyjdzie z UE, Polska stanie się największym gospodarczo krajem, który nie należy do strefy euro, a więc nie ma dodatkowych zobowiązań związanych z uczestnictwem w tej strefie – wskazał Prezydent.

   

  Jak dodał, po Brexicie Polska stanie się „największym rzecznikiem wolnego handlu i wolnego rynku”. - W związku z tym mamy poczucie szczególnej roli, którą być może, jeśli dojdzie do Brexitu, przyjdzie nam odgrywać i o tym m.in. rozmawialiśmy dzisiaj z Premier Ardern – powiedział Andrzej Duda.

   

  Zaznaczył, że Polska jest „rzecznikiem tej umowy”. - Chcemy, aby została ona jak najszybciej zawarta, żebyśmy mogli wzmacniać współpracę gospodarczą, również w oparciu o jej postanowienia – powiedział Prezydent.

   

  Zwrócił uwagę, że obecnie obroty handlowe między Polską i Nową Zelandią to około 200 mln USD rocznie. - Ale patrząc na to, jakie są możliwości, można powiedzieć, że mnóstwo potencjału jest niewykorzystanego – wskazał. Przypomniał, że Polska jest dynamicznie rozwijającą się gospodarką, ze wzrostem gospodarczym na poziomie prawie 5 proc. PKB.

   

  W obecności Prezydenta RP i premier Ardern podpisano następujące umowy:

  • Umowę o lotnictwie cywilnym pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Nową Zelandią
  • Umowę o współpracy partnerskiej między miastami Kazimierz Dolny i Pahiatua 
  • Memorandum o porozumieniu pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Massey
  • Porozumienie o współpracy akademickiej pomiędzy Instytutem Spraw Międzynarodowych przy Uniwersytecie Warszawskim i Centrum Studiów Strategicznych przy Uniwersytecie Wiktorii w Wellingtonie.

   

  Tego samego dnia Prezydent RP spotkał się także z liderem opozycji Simonem Bridgesem.

   

  Prezydent RP złożył w środę wieniec przed pomnikiem World War Two Hall of Memories. Para Prezydencka wspólnie z gubernator Reddy obejrzała też wystawę poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, która została przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa została zorganizowana wspólnie przez Ambasadę RP w Wellingtonie i Muzeum w Auckland.

   

  W trakcie wystąpienia podczas obiadu oficjalnego wydawanego przez Gubernator Generalną Nowej Zelandii Patsy Reddy i Małżonka, Prezydent RP wyraził wdzięczność za gest życzliwości i solidarności ze strony rządu Nowej Zelandii, który przyjął pod koniec II wojny światowej grupę 733 dzieci i 102 opiekunów, nazywanych póćniej "Dziećmi z Pahiatua".

   

  – Dotknięte w straszliwy sposób wojną dzieci, które straciły rodziców, a przeszły przez Syberię i Persję po to, by dotrzeć tu, do nowej Zelandii, gdzie ich przyjęto i stworzono im nowy dom – opisywał historię rodaków Andrzej Duda.


  Prezydent z satysfakcją odnotował, że Dzieci z Pahiatua skorzystały z szansy edukacji, rozwoju i stały się ważną i żywą częścią społeczeństwa Nowej Zelandii. – W ten sposób wspaniale wpisały się w historię i rozwój tego pięknego kraju tak daleko od Polski – dodał.

   

  Podczas wizyty w Auckland Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z przedstawicielami nowozelandzkiego biznesu. Spotkanie odbyło się w czwartek rano w Skycity Auckland Convention Center. Uczestniczył w nim Ministrer Handlu Nowej Zelandii David Parker. Polskiemu Prezydentowi towarzyszył m.in. Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski i Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski.

   

  W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firm nowozelandzkich zainteresowanych zwiększeniem wymiany handlowej z Polską, a także przedsiębiorcy polonijni. Rozmowy z inwestorami były okazją do networkingu. Prezydent wyraził nadzieję, że jego wizyta będzie stanowiła impuls do zwiększenia zainteresowania polskich przedsiębiorców rynkiem nowozelandzkim, a nowozelandzkich – polskim. Zachęcał do intesyfikacji kontaktów handlowych i inwestycji. Przedsiębiorcy wskazywali na zwiększającą się rolę Polski i jej wzrost gospodarczy.

   

  Polski eksport do Nowej Zelandii zdominowany jest przez wyroby elektromaszynowe, których wartość w 2017 r. wyniosła 94,3 mln USD. Udział tej grupy towarowej w całkowitym polskim eksporcie na ten rynek wyniósł ponad 70%.

   

  W imporcie do Polski z Nowej Zelandii w 2017 r. najważniejsze znaczenie miały artykuły rolno-spożywcze. Wśród produktów żywnościowych sprowadzanych z Nowej Zelandii dominują: ryby i skorupiaki, mięczaki i inne bezkręgowce wodne, mięso i podroby jadalne. Wartość importu tych towarów wyniosła 36 mln USD, co stanowiło 64 % globalnej wartości importu z Nowej Zelandii.

  PAD_NZ1
  PAD_NZ10
  PAD_NZ11
  PAD_NZ12
  PAD_NZ13
  PAD_NZ14
  PAD_NZ15
  PAD_NZ16
  PAD_NZ17
  PAD_NZ18
  PAD_NZ19
  PAD_NZ2
  PAD_NZ20
  PAD_NZ21
  PAD_NZ22
  PAD_NZ23
  PAD_NZ24
  PAD_NZ25
  PAD_NZ26
  PAD_NZ3
  PAD_NZ4
  PAD_NZ5
  PAD_NZ6
  PAD_NZ7
  PAD_NZ8
  PAD_NZ9

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: