close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 16 sierpnia 2018

  Pierwsza wizyta polskiego prezydenta w Nowej Zelandii skupi się wokół kwestii politycznych, gospodarczych oraz polonijnych.

  Dwudniowa wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Nowej Zelandii w dniach 22-23 sierpnia obejmuje spotkania z Gubernator Generalną Nowej Zelandii Patsy Reddy, Premier Jacindą Ardern i przywódcą opozycji Simonem Bridgesem.
  Wśród kwestii politycznych, wspólnych dla Polski i Nowej Zelandii, które będą omawiane podczas rozmów, są rola krajów w globalnej architekturze bezpieczeństwa, sytuacja w regionie Południowego Pacyfiku, polityka Rosji i Chin, współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, negocjacje umowy o wolnym handlu z Unią Europejską, a także kwestie klimatyczne w kontekście szczytu COP24, który odbędzie się w grudniu w Katowicach.

  Prezydent A. Duda spotka się także z Ministrem Handlu Davidem Parkerem i przedstawicielami biznesu, aby omówić współpracę gospodarczą i możliwości inwestycyjne.

  Oczekuje się, że strony podpiszą szereg umów dwustronnych, w tym umowę o lotnictwie cywilnym między Polską a Nową Zelandią, a także dokumenty ustanawiające współpracę naukową między czterema uniwersytetami oraz współpracę partnerską między siostrzanymi miastami Pahiatua i Kazimierz Dolny.

  Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda spotkają się także z Polonią w Auckland i w Wellington, gdzie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, w obecności burmistrza miasta Wellington Justina Lestera, zainauguruje Skwer Polskich Dzieci. Skwer został nazwany na cześć polskich Dzieci z Pahiatua (733 osieroconych dzieci, które przybyły do Wellingtonu w 1944 r. i osiedliły się w Nowej Zelandii po II wojnie światowej), aby podkreślić przyjaźń i partnerstwo między Polską a Nową Zelandią. Także w Wellingtonie na nabrzeżu Prezydent RP złoży kwiaty pod tablicą upamiętniającą przybycie polskich dzieci.


  W programie znajduje się także wizyta w Muzeum w Auckland, gdzie Prezydent, w obecności Ministra Obrony Rona Marka, złoży wieniec w Sali Pamięci i obejrzy wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu, twórcy niepodległego Państwa Polskiego w 1918 r. Wystawa prezentowana jest przez Ambasadę RP w Wellingtonie, we współpracy z Muzeum w Auckland, w celu uczczenia Stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

   

  Więcej informacji na portalu Kancelarii Prezydenta RP:

  http://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,1293,min-szczerski-prezydent-w-australii-i-nowej-zelandii-poruszy-min-kwestie-gospodarcze-i-obronne.html

  http://www.prezydent.pl/dla-mediow/zapowiedzi-prasowe/art,526,wizyta-oficjalna-prezydenta-rp-z-malzonka-w-australii-i-nowej-zelandii.html

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: