close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 3 listopada 2011

  W ostatni weekend października Ambasador Beata Stoczyńska oraz Konsul Sławomir Stoczyński udali się do Auckland. Jednym z głównych powodów wizyty było wzięcie udziału w uroczystościach związanych z obchodami 67-ej rocznicy przybycia Dzieci z Pahiatua do Nowej Zelandii.

  W niedzielę, 30 października, Ambasador i Konsul uczestniczyli we Mszy Św. a następnie w spotkaniu Dzieci Pahiatua i ich rodzin zorganizowanym w Polish Heritage Trust Museum, prowadzonym przez Konsula Honorowego RP na Wyspę Północną, Jana Roya-Wojciechowskiego. Podczas spotkania pokazany był krótki film ukazujący przyjazd pociągu z grupą polskich dzieci wraz z opiekunami do Pahiatua.

  Dnia 1 listopada 1944 roku, grupa 733 dzieci osieroconych przez zesłańców syberyjskich wraz z 102-oma opiekunami, przez Persję przybyła do Nowej Zelandii. Tegoż właśnie dnia, premier Peter Fraser witał tę grupę dzieci w porcie wellingtońskim, na pokładzie amerykańskiego okrętu USS General Randall. Obok okrętu stały dwa pociągi, które zabrały dzieci do Obozu w Pahiatua, specjalnie przygotowanego na ich przyjazd, na ostatni odcinek prawie pięcioletniej wędrówki. Po drodze witały ich tłumy tutejszych dzieci, które zwolniono na ten czas ze szkół. Ze stacji kolejowej w Pahiatua, 33 wojskowych ciężarówek przewiozło polskie dzieci do obozu, który miał stać się dla nich tymczasowym domem. Ochotnicze grupy mieszkańców z okolicy przygotowały łóżka, ustroiły baraki kwiatami, posprzątały obóz i pomogły w przygotowaniu pierwszego posiłku dla dzieci.

  Tagi: Auckland

  Ambasador RP Beata Stoczyńska i Konsul Honorowy RP Jan Roy-Wojciechowski
  Ambasador RP Beata Stoczyńska i Konsul Honorowy RP Jan Roy-Wojciechowski
  Spotkanie z miejscową Polonią
  Spotkanie z miejscową Polonią
  Powitanie dzieci polskich tzw. Dzieci z Pahiatua w porcie w Wellington
  Powitanie dzieci polskich tzw. Dzieci z Pahiatua w porcie w Wellington

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: