close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 4 listopada 2018

  W roku Stulecia Odzyskania Niepodległości i 100. rocznicy przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce i przypadającej w tym roku 125. rocznicy przyznania tych praw Nowozelandkom, serdecznie zapraszamy na wydarzenia organizowane w listopadzie Wellingtonie we współpracy z Nowozelandzkim Centrum Holokaustu.

  19 listopada 2018 roku, poniedziałek, godzina 13.30

  Biblioteka Narodowa w Wellingtonie (na rogu ulic Molesworth St i Aitken St)

   

  Seminarium "From Totalitarianism through Hope to a New Life in New Zealand: Women’s Perspectives" z udziałem kobiet, które przeżyły Syberię i Holocaust. Udział w panelu wezmą pani Vera Egermayer, pani Stefania Sondej, pani Stefania Zawada oraz pani Susi Williams. Moderatorem panelu będzie Prof. Roberto Rabel z Uniwersytetu Wiktorii w Wellingtonie.

   

  W czasie wydarzenia Ambasador RP Zbigniew Gniatkowski otworzy wystawę "Kobiety Niepodległości", prezentującej sylwetki kilkudziesięciu kobiet, które odegrały wielką rolę w historii tworzenia się polskiego narodu i tożsamości i poprzez działalność w różnych obszarach - polityki, nauki, edukacji, kultury, gospodarki i wojskowości - zmieniały losy jednostek, lokalnych społeczności oraz całego polskiego społeczeństwa.

   

   


   

  20 listopada 2018 roku, wtorek, godzina 17.30

  Nga Taonga Sound & Vision, 84 Taranaki Street, Wellington

   

  Nieodpłatny pokaz filmu fabularnego "The Zookeeper's Wife" / "Azyl" (2017) nowozelandzkiej reżyserki Niki Caro, opartego na prawdziwych wydarzeniach, ukazującego historię Antoniny Żabińskiej i jej męża Jana, którzy pomagali Żydom podczas II wojny światowej, ukrywając ich w prowadzonym przez siebie warszawskim ogrodzie zoologicznym. W 1965 roku Jan i Antonina Żabińscy zostali odznaczeni przez instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

   

   

   

  Tagi: #PL100

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: